Komórki macierzyste zrewolucjonizowały naukę. Znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach medycyny. Współcześnie komórki macierzyste stosuje się między innymi w leczeniu marskości wątroby, niewydolności serca czy zwyrodnień stawów. Podbiły również rynek medycyny estetycznej, stając się skuteczną bronią w walce z oznakami starzenia się skóry. Jednym z najnowszych zastosowań komórek macierzystych jest wykorzystanie ich w operacji rekonstrukcji piersi po leczeniu onkologicznym u kobiet (więcej na ten temat tutaj www.tourmedica.pl/blog/rekonstrukcja-piersi-przy-pomocy-komorek-macierzystych-1/.)

Komórki macierzyste są pierwotnymi komórkami, tworzącymi struktury żywych organizmów. Współczesna medycyna korzysta z nieograniczonych zdolności komórek macierzystych do podziału oraz różnicowania się do innych typów komórek klinicznych. Wyróżniamy zarodkowe i dorosłe komórki macierzyste. Komórki zarodkowe posiadają możliwość potencjalnego różnicowania się w każdy rodzaj komórek, mogłyby więc zastąpić każdą tkankę, jednak do praktycznego zastosowania komórek zarodkowych wciąż jest jeszcze daleko. Komórki te wprowadzone do dorosłego organizmu nie integrują się, a tworzą potworniaki. Chociaż dorosłe komórki macierzyste posiadają ograniczoną zdolność do podziału, to właśnie one znajdują szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Są pobierane z organizmu pacjenta, nie istnieje więc ryzyko odrzucenia przeszczepu przez organizm chorego, a ich wykorzystanie nie wiąże się ze skutkami ubocznymi i koniecznością zniszczenia zarodka. Właśnie takie, autologiczne komórki macierzyste wykorzystywane są w zabiegach rekonstrukcji piersi u kobiet po mastektomii.

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze udowodnili, że wykorzystanie komórek macierzystych w zabiegach rekonstrukcji piersi tkanką tłuszczową pobraną od pacjentki może znacznie poprawić rezultaty operacji. Przeszczep tłuszczu jest jedną z najmniej inwazyjnych procedur spośród dostępnych metod rekonstrukcji piersi. Badania dowodzą, że u pacjentek, u których wykorzystano tkankę tłuszczową wzbogaconą o komórki macierzyste, zaobserwowano znacznie większy i skuteczniejszy wzrost tkanek, niż u pacjentek poddanych leczeniu samą tkanką tłuszczową. To odkrycie zapoczątkowało nową erę w zabiegach rekonstrukcji piersi u kobiet po mastektomii.

Rekonstrukcja piersi komórkami macierzystymi w Polsce

Szerokie zastosowanie komórek macierzystych w wielu dziedzinach medycyny jest znane również polskim specjalistom. W 2010 roku przeprowadzono w naszym kraju pierwszy zabieg rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem komórek macierzystych. Zabieg miał miejsce w Gdańsku, a przeprowadził go prof. dr hab. Janusz Jaśkiewicz, niekwestionowany autorytet i konsultant województwa pomorskiego w dziedzinie chirurgii onkologicznej. Coraz więcej polskich specjalistów wykorzystuje komórki macierzyste w zabiegach rekonstrukcji piersi u kobiet po przeprowadzonym leczeniu onkologicznym. Jedynym ograniczeniem jest wysoka cena zabiegu oraz brak refundacji. Za rekonstrukcję piersi komórkami macierzystymi trzeba zapłacić nawet 20 tysięcy złotych.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i nie ma konieczności hospitalizacji pacjentki. Lekarz wykonujący zabieg pobiera metodą liposukcji tkankę tłuszczową, najczęściej z fałdu brzusznego, pośladków lub ud. Pobrany materiał polega mechanicznej obróbce w specjalistycznej aparaturze. W Polsce i na świecie najpopularniejszym urządzeniem wykorzystywanym przy tego typu zabiegach jest Celution 800/CRS. Po uzyskaniu puli komórek o właściwościach regeneracyjnych, zostają one połączone z pozostałą tkanką tłuszczową, a otrzymany materiał wstrzykuje się w miejscu ubytku tkanki w piersi. Zabieg rekonstrukcji piersi komórkami macierzystymi jest w pełni bezpieczny, a dzięki autologicznemu charakterowi wstrzykiwanego materiału nie istnieje ryzyko odrzutu czy reakcji alergicznej. Każda kobieta po mastektomii, po konsultacji z lekarzem i wykonaniu wymaganych badań laboratoryjnych, może poddać się zabiegowi. Komórki macierzyste stwarzają szerokie możliwości, a komfort psychiczny po zabiegu rekonstrukcji piersi jest nieoceniony.