17Właściciel najczęściej może zauważyć boreliozy u psa objawy, gdy kleszcz przebywa już kilka dni na naszym pupilu. Jak wygląda kleszcz u psa? Może on czasem być całkiem niepozorny. Warto najszybciej dowiedzieć się, jak wyciągnąć kleszcza psu, gdyż każda chwila się liczy. Informacje takie, jak usunąć kleszcza psu możemy z łatwością znaleźć na przykład w Internecie.

Na kleszcze u psów polecane są przede wszystkim spraye różnego rodzaju, które skutecznie bronią przed boreliozą u psa. Możemy zdecydować  się na bardzo różne preparaty na kleszcze dla psa http://www.frontlinecombo.pl/Pages/Kleszcze.aspx . Na rynku dostępne są obecnie zarówno krople dla psa na kleszcze, jak i inne preparaty, które zapobiegają tym przykrym insektom pasożytującym na skórze naszych ulubieńców.

Warto zainwestować w takie produkty i nie martwić się tym, jak usunąć kleszcza, który już dość mocno zakotwiczył się na skórze naszego pupila. Bardzo często trzeba pamiętać o tym, że kleszcze atakują nie tylko psy, ale także koty. W tym przypadku również możemy nabyć odpowiedni preparat na kleszcze dla kota.

Jeśli nasze zwierzątko niestety ma już kontakt z tym nieprzyjemnym owadem, warto wtedy skorzystać z fachowej pomocy weterynarza. Oczywiście, można także we własnym zakresie przeprowadzić usuwanie kleszcza, jednak warto udać się do przychodni weterynaryjnej, aby mieć pewność, że usunięcie kleszcza zostało przeprowadzone prawidłowo. Objawy, jakie ma nasz pupil powinny dać nam znak, że trzeba usunąć kleszcza i jak się zachować, gdy możemy zaobserwować w sierści typowego dla kleszcza bąbla.